در این مطلب به معرفی و بررسی دو کتاب حقوقی و آزمونی در رابطه با درس حقوق مدنی خواهیم پرداخت. این دو کتاب جنبه آزمونی دارند و تا حدودی بین داوطلبان آزمون های حقوقی و دانشجویان رشته حقوق شناخته شده هستند به همین خاطر قصد داریم به معرفی و بررسی  این دو کتاب آزمونی بپردازیم!با لاچی همراه باشید.کتاب شرح جامع حقوق مدنی فرهاد بیات آموزش جامع حقوق مدنی توکلی

همانطور که می دانید کتاب های زیادی در رابطه با حقوق مدنی نوشته شده ولی خب از اونجایی که وقت و زمان داوطلبان برای شرکت در آزمون های حقوقی مختلف مثل آزمون وکالت و یا سردفتری و غیره محدود است بنابراین داوطلبان  نمی توانند تمام وقت خود را صرف یک کتاب چند جلدی و قطور کنند پس شاید بهتر باشه کتاب هایی کم حجم تر که از بیان مطالب غیر آزمونی پرهیز کرده اند جایگزین همچین کتاب های حقوقی شوند!

کتاب های حقوقی رفرنس و یا مرجع زیادی در رابطه با حقوق مدنی نگاشته شده ولی آیا به نظر شما یک داوطلب آزمون حقوقی، زمان و فرصت کافی برای مطالعه تمامی آن ها را دارد ؟

از آنجایی که داوطلبان برای شرکت در آزمون های حقوقی باید چندین درس دیگر هم باید مطالعه نمایند  پس خواندن همچین کتاب هایی انرژی و زمان زیادی را از داوطلب میگیره و شاید جتی شاید او را از مطالعه نا امید نماید!

اما خب فراموش نکنید اگر میخواهید درشغل مرتبط با رشته حقوق خود متخصص و حرفه شوید و حرفی برای گفتن داشته باشید خواندن کتاب های رفرنس و مرجع را باید به هر حال در یک زمان مناسب شروع نمایید.علت آن است کتاب های رفرنس و مرجع سطح علمی شما را به مراتب بالاتر خواهند برد پس هرگز نمی توان از آن ها نیز دست کشید.

در ادامه مطلب به معرفی بررسی اجمالی چند نمونه از کتاب های حقوق مدنی که جنبه آزمونی نیز دارند خواهیم پرداخت و مقایسه ای بین آن ها خواهیم داشت. البته همانطور که می دانید هر فردی باید با توجه به پایه تحصیلی و یا سطح علمی خود کتاب متناسب با خود انتخاب کند تا بتواند به بهترین شکل ممکن با آن ارتباط نماید.

کتاب آموزش جامع حقوق مدنی محمد مهدی توکلی

قصد داریم در ابتدا یکسری اطلاعات اجمالی در رابطه با این کتاب بگوییم! این کتاب توسط انتشارات مکتوب آخر منتشر شده و همانطور که اشاره کردیم مولف این کتاب هم دکتر محمد مهدی توکلی است.این کتاب شامل دو جلد است و می توان گفت نسبتا از حجم از مناسبی برخوردار است و مطالعه آن زمان زیادی را از داوطلب نمی گیرد! در ادامه به بررسی و معرفی بیشتر کتاب آموزش جامع حقوق مدنی دکتر محمد مهدی توکلی خواهیم پرداخت.

برخی ویژگی های کتاب آموزش جامع حقوق مدنی محمد مهدی توکلی 

  • موضوع محور بودن مطالب : در فهرست این کتاب موضوعات مربوط به حقوق مدنی جمع آوری شده و بر اساس هر مبحث حقوق مدنی، نویسنده شروع به توضیح آن کرده است به شکل یک درسنامه آموزشی!
  • در توضیحات و درسنامه ها سعی شده است به شماره مواد قانونی اشاره شود تا در صورت نیاز مطالعه بیشتر خواننده به آن ها رجوع کند و به راحتی مواد قانونی مرتبط با موضوع آن مطالب را پیدا کند
  • شیوه بیان مطالب ساده و قابل درک است بنابراین حتی افرادی که پایه تحصیلی ضعیفی دارند می توانند مطالب را درک کنند و به نظر شاید این موضوع یکی از مهم ترین ویژگی های کتاب آموزش جامع حقوق مدنی دکتر توکلی باشد.
  • همچنین سعی شده است مثال هایی در حین آموزش ذکر شود تا با جنبه کابردی مبحث حقوقی مورد مطالعه خواننده بیشتر آشنا شود و نیز درک مطالب ساده تر شود.
  • در میان آموزش مباحث پرسش و پاسخ هایی وجود دارد تا ذهن خواننده رابرای تثبیت مطالب یادگرفته شده به چالش دعوت نماید بنابراین شما در حین یادگیری آزموده نیز می شوید البته بعد از هر پرسش پاسخ آن نیز بلافاصله بیان شده است.

همانطور که در بالا می بینید برخی از ویژگی های کتاب آموزش جامع حقوق مدنی دکتر توکلی بیان شد.در ادامه مطلب به معرفی دومین کتاب حقوقی و آزمونی برای درس حقوق مدنی خواهیم پرداخت. با لاچی همراه باشید.

کتاب شرح جامع حقوق مدنی فرهاد بیات

خب شاید اسم این کتاب را هم شنیده باشید.این کتاب هم بین دانشجویان رشته حقوق و داوطلبان آزمون های حقوقی شناخته شده است.در ادامه به معرفی اجمالی این کتاب نیز خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است کتاب شرح جامع حقوق مدنی توسط دکتر فرهاد بیات و شیرین بیات تالیف شده است و ناشر آن انتشارات ارشد می باشد.و در زمان نگارش این مطلب یک جلدی می باشد.

برخی ویژگی ها کتاب شرح جامع حقوق مدنی دکتر فرهاد بیات

این کتاب حقوقی نیز جنبه آزمونی دارد و نکته های آزمونی زیادی را در خود جای داده است در ادامه به برخی از ویژگی های کتاب شرح جامع حقوق مدنی دکتر فرهاد بیات خواهیم پرداخت.

  • در این کتاب مواد قانونی مدنی آورده شده است بنابراین شما در حین مطالعه، ماده خوانی را نیز توامان با مطالعه کتاب انجام می دهید.
  • همانطور که گفتیم این کتاب بر اساس مواد قانونی مدنی اقدام به توضیح مطالب کرده است به طوری که ابتدا ماده قانونی را آورده و سپس توضیحات و نکات مربوط به آن ماده بیان شده است.
  • همانطور که گفتیم این کتاب یک جلدی است و نسبت به کتاب های حقوق مدنی رفرنس و مرجع از حجم مناسبی برخوردار است و برای آزمون های حقوقی نیز می تواند مناسب باشد.
  • در فهرست کتاب نیز موضوعات حقوق طبقه بندی شده است.

کتاب شرح جامع حقوق مدنی فرهاد بیات  یا کتاب آموزش جامع حقوق محمد مهدی توکلی ؟

مقایسه شرح جامع حقوق مدنی فرهاد بیات  یا کتاب آموزش جامع حقوق محمد مهدی توکلی

شاید اکنون برای شما سوال شده باشد که بین این دو کتاب کدام بهتر است ؟ خب دوستان هر دو این کتاب ها از کتاب های شناخته شده و محبوب بین داوطلبان و دانشجویان رشته حقوق است و به نظر می آید این دو کتاب در کنار هم می تواند برای افرادی که می خواهند مدنی را از سطح پایه و مقدماتی شروع کنند مناسب باشد. بنابراین هرگز نمی توانیم یکی را بر دیگری برتر بدانیم و هر دو کتاب در یک سطح می باشند. اما خب یک مقابسه اجمالی نسبت به این دو کتاب خواهیم داشت.

کتاب آموزش جامع حقوق مدنی دکتر توکلی به صورت درسنامه ای امده مطالب را به زبان ساده توضیح داداست به عنوان مثال در مبحث تهاتر را در یک درسنامه توضیح داده و در جاهایی که لازم دانسته شده است به شماره مواد قانونی نیز اشاره شده است و اگر فکر می کنید درس حقوق مدنی بسیار ضعیف یا متوسط هستید بهتره ابتدا مطالعه این کتاب را شروع نمایید! البته پیشنهاد می کنیم در کنار این کتاب قانون خوانی را فراموش نکنید.

کتاب شرح جامع حقوق مدنی امده ابتدا مواد قانونی مدنی را آورده و نکته های آن مواد و یا ارتباط ان را با مستندات قانونی دیگر را بیان کرده است بنابراین شما با مطالعه این کتاب همزمان قانون و هم کلی نکته در رابطه با آن مواد را می خوانید که این امر باعث می شود تسلط بالایی نسبت به قانونی مدنی پیدا کنید. این کتاب هم سطح علمی بالایی برخوردار است و افرادی که برای آزمون های حقوق می تواند مناسب باشد.

همانطور که گفتم این دو کتاب را می توانید در کنار یکدیگر مطالعه شود هر چند که هر دو این کتاب ها کامل و جامع هستند ولی از آنجایی هر فردی با یک نوع کتاب می تواند ارتباط برقرار کند پس بهتر است هر دو کتاب را بررسی نمایید و کتابی که متناسب با سطح و پایه تحصیلی شما است را با تحقیقات هر چه بیشتر انتخاب نمایید.

پایان کلام

در این مطب سعی کردیم به معرفی و بررسی اجمالی دو کتاب خوب حقوقی بپردازیم.اگر شما نیز این دو کتاب را مطالعه کرده اید تجربیات و دیدگاه های خود را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + دو =