در این مطلب به معرفی سه کتاب حقوق تجارت که به علت آزمونی بودن آن ها می توان برای آزمون هایی همچون وکالت و غیره مفید باشند خواهیم پرداخت.همانطور که می دانید در رابطه با درس حقوق تجارت کتاب های زیادی تالیف شده است اما کتاب هایی که ما قصد معرفی و بررسی اجمالی آن ها را داریم کتاب های کمک آموزشی هستند و در این مطلب به سراغ کتاب های مرجع و رفرنس نرفته ایم.

برای درس حقوق تجارت کمک آموزشی بخونم یا کتاب مرجع و رفنس

شاید سوال خیلی از ما ها این باشد که به نظر شما برای درس حقوق تجارت بهتره کتاب کمک آموزشی حقوق تجارت رو بخونیم یا بریم سراغ کتاب های مرجع و رفرنس رو مطالعه کنیم؟ خب دوستان همانطور که می دانید کتاب های رفرنس و مرجع معمولا نسبت به کتاب های کمک آموزشی حجم مطالب بیشتری دارند و ممکن است در اون ها به مطالب و مباحث غیر آزمونی هم اشاره شده باشد.

حالا سوالی که پیش روی ماست این است که از اونجایی که در آزمونی های حقوقی داوطلبان باید چندین درس دیگر رو هم مطالعه کنند وقت و زمان کافی برای مطالعه چندین جلد کتاب حجیم رو برای یک درس رو دارند؟ به نظر می رسد معمولا داوطلبانی که قصد دارند مدت زمان کمی را برای برای مطالعه و آمادگی شرکت در آزمون ها با کتاب های مرجع و رفرنس اختصاص بدند با مشکل کمبود وقت به علت حجم بالای مطالب مواجه بشوند.

اما این نکته رو باید در نظر گرفت که درست است کتاب های کمک آموزشی نسبت به کتاب های مرجع معمولا حجم کمتری دارند ولی اگر فردی قصد دارد در شغل و حرفه مرتبط با حقوق متخصص و کار بلد شود و به نوعی حرفی برای گفتن داشته باشد هرگز نباید از مطالعه کتاب های مرجع و رفرنس صرف نظر کند همانطور که می دانید کتاب های رفرنس و مرجع از محتوای علمی بالایی برخودار هستند و برای متخصص شدن در حرفه حقوقی خود مطالعه آن ها نیز الزامی است.

پس تا اینجا می توانیم نتیجه گیری کنیم که کتاب های کمک آموزشی به علت حجم کمتر مطالب و پرهیز آن ها از مطالب غیر آزمونی و همچنین بیان نکته محور مطالب می تواند یکی از انتخاب های ما برای مطالعه باشد.بنابراین همه چیز بستگی به هدف شما دارد که در چه مسیری می خواهید گام بردارید. در ادامه مطلب به معرفی سه کتاب حقوق تجارت خواهیم پرداخت و به معرفی و بررسی اجمالی آن ها اشاره خواهیم کرد. با لاچی همراه باشید.

لازم به ذکر است کتاب های معرفی شده در این مطلب در نظر ما در سطح و ارزش علمی یکسان می باشند و هر شخصی با توجه به سطح علمی و پایه تحصیلی خود می باید کتاب متناسب با خود را با تحقیق هر چه بیشتر انتخاب نماید. و صرفا به مطالب این صفحه اتکا ننماید.مقایسه بهترین کتاب حقوق تجارت آزمون وکالت

کتاب آموزش جامع حقوق تجارت مدنی دکتر محمد مهدی توکلی دو جلدی

یکی از کتاب های جدیدی که در سال 1401 منتشر شده است کتاب آموزش جامع حقوق تجارت دکتر محمد مهدی توکلی است که این کتاب حقوقی دارای دو جلد می باشد و همچنین سابقا در رابطه با درس حقوق تجارت دکتر توکلی کتابی داشتند به نام مختصر حقوق تجارت ولی به صورت یک جلدی بود.

این کتاب به صورت موضوع محور به مباحث حقوق تجارت پرداخته و بیان مطالب به شیوا و ساده است و درک آن برای افرادی که پایه تحصیلی ضعیف و یا متوسط نیز دارند تا حدی زیادی آسان و بدون مشکل است.حجم مطالب نسبت به کتاب های رفرنس و مرجع کمتر می باشد بنابراین وقت و زمان زیادی را از داوطلب نمی گیرد.

در این کتاب حین توضیح هر مبحث مربوط به قانون تجارت به شماره مواد و مستندات قانونی آن نیز اشاره شده است تا خواننده بتواند برای مطالعه بیشتر به آن مواد و مستندات رجوع کند.همچنین در بطن مطالب آموزشی پرسش و پاسخ های طرح شده است تا ذهن خواننده نسبت به موضوع آشنایی بیشتر پیدا نماید البته بلافاصله بعد از هر پرسش، پاسخ تشریحی آن نیز داده شده است.

برای آشنایی بیشتر در رابطه با این کتاب می توانید به لینکی که در رابطه با کتاب آموزش جامع حقوق تجارت دکتر توکلی مراجعه کنید.در ادامه به صورت اجمالی و مختصر چند نمونه دیگر از ویژگی های این کتاب را بیان خواهیم کرد.با لاچی همراه باشید.

ویژگی های کتاب آموزش جامع حقوق تجارت دکتر توکلی

  • در این کتاب تلاش شده است جامعیت و اختصار همزمان وجود داشته باشد.
  • ترتیب مطالب کتاب بر اساس قانون تجارت و لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت و سایر قوانین و مقررات است.
  • شیوه بیان مطالب ساده و شیوا است.
  • در مواقعی که در رابطه با یک موضوع حقوقی اختلاف نظر است، نظرات منطبق با قانون ملاک قرار گرفته است.

خب تا اینجا همین توضیحات اجمالی  در رابطه با این کتاب کفایت می کند اگر تمایل دارید توضیحات بیشتری در رابطه کتاب حقوق تجارت دکتری توکلی اطلاعات بیشتری کسب کنید می توانید به لینکی که در بالا قرار دادیم مراجعه کنید.در ادامه به معرفی دومین کتاب کمک آموزشی حقوق تجارت خواهیم پرداخت.

کتاب حقوق تجارت به روش ساده رضا رشیدی نسب

خب دوستان نمیدونم اسم کتاب رو شنیده اید یا نه ولی این کتاب هم یکی از کتاب هایی هست که به صورت کمک آموزشی و آزمونی برای درس حقوق تجارت وجود داره. کتاب حقوق تجارت به روش ساده رضا رشیدی نسب در دو جلد تالیف شده و همانطور هم که بیان کردیم مولف این کتاب رضا رشیدی نسب است و ناشر این کتاب هم مشاهیر دادآفرین می باشد.

در این کتاب بعد از مباحث آموزش داده شده برخی از سوالات تستی مربوط به آزمون های سنوات گذشته نیز قرار داده شده است بنابراین شما بعد از مطالعه مباحث می توانید تست های مرتبط با آن ها رو هم مطالعه کنید.در این کتاب در برخی موارد از نمودار های درختی برای درک بهتر مطالب استفاده شده است که در تصویر زیر یک نمونه از آن ها رو می توانید مشاهده کنید.

از دیگر ویژگی های کتاب حقوق تجارت به روش ساده اشاره به شماره مواد و مستندات قانونی است تا در صورت نیاز بتوانیم به آن ها مراجعه نماییم. همانطور که گفتیم این کتاب نیز آزمونی است و مطالب به صورت نکته محور و طبقه بندی شده تدوین شده است همچنین در این کتاب به بیان مطالبی پرداخته شده است که بیشتر جنبه آزمونی دارند.جلد اول کتاب حقوق تجارت به روش ساده به مبحث تاجر و شرکت های تجاری پرداخته است و جلد دوم آن مربوط به اسناد تجاری و ورشکستگی می باشد.

 

کتاب درسنامه جامع حقوق تجارت دکتر جواد معتمدی

سومین کتاب که در این مطالب آن را بررسی خواهیم کتابی تحت عنوان درسنامه حقوق تجارت است که مولف این کتاب دکتر جواد معتمدی و ناشر آن انتشارات ارشد می باشد. این کتاب نسبت به کتاب معرفی شده قبل از نظر سال و نوبت چاپ جدید تر می باشد و شاید هنوز بین دانشجویان حقوق و داوطلبان آزمون های حقوقی زیاد شناخته شده نباشد ولی خب بعد از مطالعه آن و نظر مساعد ما نسبت به آن تصمیم بر آن شد این کتاب نیز بین کتاب هایی کمک آموزشی و آزمونی معرفی شود.

برخی از ویژگی هایی که در رابطه با این کتاب می توانیم بگوییم در برخی موارد با استفاده از جدول تفهیم مطالب را برای خواننده آسان تر کرده همچین بیان نکته محور باعث شده تا جنبه آزمونی این کتاب نمایان شود. بیان مطالب در این کتاب به این نحو است که بر اساس شماره مواد نکات و توضیحات مرتبط با آن را بیان کرده است.در حقیقت به ترتیب مواد قانون تجارت بیان مطالب پیش رفته است البته تمام این موارد در قالب درسنامه تدوین شده است.

راجع به این کتاب درسنامه جامع حقوق تجارت دکتر جواد معتمدی می توانید به لینک مربوط به آن مراجعه نمایید تا اطلاعات بیشتری در مورد آن بدست بیارید.همانطور که گفتیم در اینجا سعی کردیم چند نوع کتاب کمک آزمونی برای درس حقوق تجارت معرفی کنیم تا هر کس بر اساس نوع و علاقه مطالعاتی خودش بتواند کتابی رو برای درس حقوق تجارت انتخاب کنه.

بهترین کتاب حقوق تجارت برای آزمون های حقوقی کدام استکتاب حقوق تجارت توکلی جواد معتمدی رشیدی نسب ساده ساز

خیلی از داوطلب همیشه دنبال بهترین کتاب برای دروس هستند ولی به نظر ما همه این کتاب های معرفی شده در این صفحه خوب و ارزشمند هستند ولی اینکه بگوییم کدام یک از آن ها بهترین کتاب حقوق تجارت است سوالی اشتباه است.به نظر ما هر کس باید بر اساس پایه تحصیلی و سطح علمی خودش کتابی متناسب با خود رو انتخاب کند و قطعا نمی توان یک کتاب را برای هر فرد با هر سطح از پایه تحصیلی پیشنهاد کرد.

برای انتخاب درست در رابطه با درس حقوق تجارت بهتر است چند صفحه از آن مطالعه کنید تا ببینید می توانید با آن کتاب ارتباط برقرار کنید به این معنا که خواندن و درک مطالب آن برای شما آسان است یا اینکه از چیزی متوجه نمی شوید.کتابی را باید تهیه کرد که شما می توانید به راحتی با بتوانید مطالب آن را متوجه شوید و از خواندن آن لذت ببرید.

مقایسه کتاب های حقوق تجارت برای آزمون های حقوقی

همانطور که گفتیم تمامی کتاب های معرفی شده در این مطلب ارزشمند هستند در ادامه به برخی از ویژگی هایی آن در قالب جدول خواهیم پرداخت تا بتوانید تمام ویژگی های این سه کتاب کمک آموزشی حقوق تجارت را در یک نگاه مشاهده نمایید.هر چند که امکان دارد برخی از این ویژگی ها بر اساس گذر زمان به صلاحدید مولف دچار تغییر و تحول شود و شما می باید اطلاعات بیشتر در رابطه با آن ها را از مرجع رسمی آن جویا شوید.

ویژگی ها کتاب

آموزش جامع حقوق تجارت دکتر محمد مهدی توکلی

درسنامه جامع حقوق تجارت دکتر جواد معتمدی

حقوق تجارت به روش ساده رضا رشیدی نسب

آزمونی محور
استفاده از نمودار درختی
استفاده از جدول  
اشاره به برخی آرایه وحدت رویه
سوالات چهار گزینه ای
اشاره به شماره مواد
نکته محور
طبقه بندی کردن مطالب در فهرست

فرجام سخن

خب دوستان به انتهای مطالب رسیدم شما به ما بگویید از بین تمام این کتاب هایی که در این مطالب معرفی کردیم کدام را خواندید و تجربیات و نظرات خودتون رو با ما به اشتراک بذارید.حتما نظرات خودتون رو در رابطه با آسان یا دشوار بودن درک مطالب برای شما ، نحوه بیان و هر چیزی که مطالعه آن کتاب حس خوبی به شما القا کرده است در بخش نظرات بگویید 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − ده =